Rainbow page separator

Lidé ve Žďáře si mohou nechat označit kola syntetickou DNA

Sobota, 24. Březen 2018

Žďár nad Sázavou / I v letošním roce si budou moci obyvatelé Žďáru v rámci preventivní metody ochrany majetku nechat bezplatně provést forenzní identifikační označení jízdních kol a kompenzačních pomůcek syntetickou DNA. Zájemci se mohou již nyní hlásit na služebně městské policie, neboť jakmile se k úkonu naskytne vyhovující počasí, bude s nimi sjednán konkrétní termín značení, které se provádí v garážích městské policie. V loňském roce se povedlo označit 194 kol a osm invalidních vozíků; proces není podmíněn trvalým bydlištěm ve Žďáře.
Drobná tečka je pro lidské oko nepostřehnutelná a bez viditelného poškození prakticky neodstranitelná, přičemž podstatné je rovněž zaregistrování označeného bicyklu do registru forenzního identifikačního značení (REFIZ). Značení je viditelné pod UV lampou a pod mikroskopem lze přečíst kódy zanesené v registru.
K registraci je třeba občanský průkaz, doklad o nabytí kola, jenž je možné nahradit čestným prohlášením, a u elektrokol i klíče od baterie, protože ta se značí samostatně.