Rainbow page separator

Lidé získají zdarma domácí kompostéry

Neděle, 25. Květen 2014

Jimramov / Do 10. června se mohou v rámci veřejné zakázky hlásit dodavatelé domácích kompostérů, které chce městys pořídit pro svoje občany. Jedná se o šest stovek nádob o objemu devět set litrů pro kompostování bioodpadu, a to především z kuchyní a zahrádek. O kompostéry, které bude možné podle potřeby zvětšovat či zmenšovat, se budou moci hlásit nejenom obyvatelé Jimramova, ale i tamní chataři a chalupáři.
Předpokládaná cena veřejné zakázky na dodání nádob činí 588 tisíc korun bez DPH. Jejich pořízení z devadesáti procent uhradí dotace Státního fondu životního prostředí České republiky v rámci Operačního programu Životní prostředí, na spolufinancování se podílí i Fond soudržnosti. Pět let, což je oficiální doba udržitelnosti projektu, bude kompostér v majetku obce, pak přechází na svého uživatele. Podmínkou získání kompostéru do bezplatné výpůjčky je absence dluhů zájemce vůči obci.
Od využití kompostérů si vedení Jimramova slibuje snížení množství bioodpadu v popelnicích a kontejnerech na směsný odpad.