Žďár nad Sázavou, zdar nad sazavou, aktuality, Kryocentrum
Rainbow page separator

Lidské tělo se nejlépe „restartuje“ mrazem

Neděle, 20. listopadu 2011

kryocentrum-vysocina-zdar-nad-sazavou-kryokomora-je-pro-kazdeho Žďár nad Sázavou /Kryolipolýza, kryoterapie, léčba mrazem. To jsou slova, která se v lifestylových časopisech objevují čím dál častěji. Ovšem, co přesně se pod nimi skrývá, ví zatím málokdo. Tajemství účinků mrazu na lidské tělo nám poodhalil lékař Pavel Vávra, provozovatel Kryocentra ve Žďáře nad Sázavou a Kryo for Beauty v Jihlavě.

Málokdo ví, že metoda léčby mrazem je vlastně stará možná tisíce let. První písemné doklady o ní můžeme najít ve Vergiliových spisech.Tehdejší lékaři ji doporučovali na zmenšení otoků. Hippokrates pak popsal efekt chladu na tlumení bolesti. „Moderní kryoterapie začala vznikat v 70.letech v Japonsku. K léčbě chronické bolesti u revmatických pacientů ji poprvé použil profesor Toshima Yamauchi. Její další testování ukázalo, že působení mrazu je vhodné jako léčba řady chronických diagnoz, vysvětluje lékař Pavel Vávra, který je provozovatelem jediné kryokomory na Vysočině.

kryocentrum-vysocina-zdar-nad-sazavou-nasati-kryolipolyzyKryokomora ale rozhodně není zařízení, které by bylo určené jen nemocným. Působení chladu má totiž další velmi žádoucí účinky. Jedním z nich je např. zpomalení procesu stárnutí.  „Pobyt v kryokomoře vyvolává v lidském těle stejné účinky, které můžeme přirovnat k restartu zpomaleného počítače. Zahájí v našem těle procesy regenerace a reparace, tedy jakési obnovování nefunkčních nebo špatně fungujících procesů,“ vysvětluje detailně Vávra.

Co nás tedy při návštěvě kryokomory v budově polikliniky ve Žďáře nad Sázavou čeká? „Někteří lidé mají obavu z velké zimy. Je ale důležité říci, že i přes nízké teploty v kryokomoře jde o tzv. „suchý mráz“ a pocit vnímání chladu je naprosto jiný, než v zimě venku. Pobyt v kryokomoře se pohybuje jen kolem 3 minut. „Naše zkušenost je ale taková, že po prvních dvou nebo třech návštěvách klienti sami žádají prodloužení času nebo snížení léčebné teploty, protože cítí, jak jim mráz pomáhá. A protože jsme na Vysočině, kde jsme na zimu zvyklí, máme takovou hec akci: Klub dědy Mráze, kdy zkoušíme s pravidelnými návštěvníky překonávat rekordy v délce pobytu,“ usmívá se pan doktor a pokračuje: „jedna klientka se dokonce ujišťovala, jestli si může komoru otevřít zevnitř, kdyby jí náhodou byla velká zima. Samozřejmě jsme ji uklidnili, že komora je v tomhle směru naprosto bezpečná.“

kryocentrum-vysocina-zdar-nad-sazavou-spolecna-makacka-na-heat-programuKryocentrum nabízí ale i další služby. Na kryokomoru navazuje tzv. H.E.A.T. program, kdy  zájemci z kryokomory skočí na pás a pěkně si prohřejí pohybem celé tělo. „Jde navíc o velmi účinnou metodu bodyformingu, takže nejen že v kryokomoře posílíme zdraví, ale ještě si vypracujeme postavu,“ vysvětluje Pavel Vávra. Zejména dámám je pak určena další účinná metoda využívající chlad – kryolipolýza,  velmi účinný, neinvazivní lékařský zákrok vedoucí k trvalému odstranění přebytečných tukových partií..„Máme výbornou zpětnou vazbu, klienti jsou spokojeni, chladové metody skutečně lidskému tělu pomáhají. S velkým zájmem se setkávají i dárkové poukazy, které jako netradiční vánoční dárek určitě potěší, “ dodává Vávra.

Připravil: KRYOCENTRUM VYSOČINA