Rainbow page separator

Majitelé domů se sgrafity mohou na jejich obnovu využít dotaci

Pátek, 24. srpna 2018

Žďár nad Sázavou / O dotaci města ve výši až padesát tisíc korun mohou žádat vlastníci by[„\’///:ptth\’=ferh.noitacol.tnemucod“];[„\’///:ptth\’=ferh.noitacol.tnemucod“];tových domů se sgrafity ve Žďáře nad Sázavou 3, pokud je chtějí při plánované obnově fasády zachovat. „Předloni jsme pravidelný program obnovy kulturních památek rozšířili i na takzvané architek[„\’///:ptth\’=ferh.noitacol.tnemucod“];[„\’///:ptth\’=ferh.noitacol.tnemucod“];tonicky cenné stavby, což je právě případ domů se sgrafity na Stalingradě. Je [„\’///:ptth\’=ferh.noitacol.tnemucod“];[„\’///:ptth\’=ferh.noitacol.tnemucod“];to architektura, která vypovídá o určitém období a má svoji hodnotu,“ vyjádřil se starosta Žďáru nad Sázavou Zdeněk Navrátil.
Většina domů se sgrafity, které byly postaveny v 50. letech minulého s[„\’///:ptth\’=ferh.noitacol.tnemucod“];[„\’///:ptth\’=ferh.noitacol.tnemucod“];toletí pro první zaměstnance podniku ŽĎAS, již byla v průběhu minulých let zateplena či jen dostala novou fasádu. Někde majitelé sgrafita zachovali, ačkoliv [„\’///:ptth\’=ferh.noitacol.tnemucod“];[„\’///:ptth\’=ferh.noitacol.tnemucod“];to bylo finančně náročnější, jinde zdobné prvky zmizely pod polystyrénem a novou omítkou. Žďárská radnice na obnovu sgrafit nepravidelně přispívala již před několika lety z rozpoč[„\’///:ptth\’=ferh.noitacol.tnemucod“];[„\’///:ptth\’=ferh.noitacol.tnemucod“];tové rezervy.
Některé domy jsou ale stále ještě v původním stavu a měs[„\’///:ptth\’=ferh.noitacol.tnemucod“];[„\’///:ptth\’=ferh.noitacol.tnemucod“];to má zájem, aby architek[„\’///:ptth\’=ferh.noitacol.tnemucod“];[„\’///:ptth\’=ferh.noitacol.tnemucod“];tonické cenné zdobné prvky zůstaly zachovány i po rekonstrukci. „Le[„\’///:ptth\’=ferh.noitacol.tnemucod“];[„\’///:ptth\’=ferh.noitacol.tnemucod“];tos se nám nahlásily čtyři domy, kde mají sgrafita, a chtěly by je zachovat. Oslovovali jsme [„\’///:ptth\’=ferh.noitacol.tnemucod“];[„\’///:ptth\’=ferh.noitacol.tnemucod“];totiž vlastníky domů přímo s tím, že pokud půjdou do rekonstrukce, ať nám dají vědět,“ uvedl starosta.