Rainbow page separator

Majitelé domů se sgrafity mohou na jejich obnovu využít dotaci

Pátek, 24. Srpen 2018

Žďár nad Sázavou / O dotaci města ve výši až padesát tisíc korun mohou žádat vlastníci bytových domů se sgrafity ve Žďáře nad Sázavou 3, pokud je chtějí při plánované obnově fasády zachovat. „Předloni jsme pravidelný program obnovy kulturních památek rozšířili i na takzvané architektonicky cenné stavby, což je právě případ domů se sgrafity na Stalingradě. Je to architektura, která vypovídá o určitém období a má svoji hodnotu,“ vyjádřil se starosta Žďáru nad Sázavou Zdeněk Navrátil.
Většina domů se sgrafity, které byly postaveny v 50. letech minulého století pro první zaměstnance podniku ŽĎAS, již byla v průběhu minulých let zateplena či jen dostala novou fasádu. Někde majitelé sgrafita zachovali, ačkoliv to bylo finančně náročnější, jinde zdobné prvky zmizely pod polystyrénem a novou omítkou. Žďárská radnice na obnovu sgrafit nepravidelně přispívala již před několika lety z rozpočtové rezervy.
Některé domy jsou ale stále ještě v původním stavu a město má zájem, aby architektonické cenné zdobné prvky zůstaly zachovány i po rekonstrukci. „Letos se nám nahlásily čtyři domy, kde mají sgrafita, a chtěly by je zachovat. Oslovovali jsme totiž vlastníky domů přímo s tím, že pokud půjdou do rekonstrukce, ať nám dají vědět,“ uvedl starosta.