Rainbow page separator

Malý Bobeš vychází do školy od svrateckého mokřadu

Sobota, 30. Duben 2016

Svratka / Socha hlavního hrdiny Plevovy knihy Malý Bobeš přibyla na okraj mokřadu ve svratecké přírodní zahradě. Dřevěná skulptura chlapce se školní taškou na zádech je dílem řezbáře Pavla Švandy.
„Socha je ukotvená do kamene a mokřad, u kterého stojí, se bude podle ní jmenovat U Malého Bobeše,“ informoval svratecký starosta František Mládek. Stezka přírodní zahradou, jež vznikla s podporou krajské dotace, vede kolem řeky Svratky a bývalých meandrů od mokřadu až k soutoku řeky s potokem Řivnáčem.
Významný svratecký rodák, spisovatel Josef Věromír Pleva, se v Moravské Svratce narodil v roce 1899. Rodina se často stěhovala, žila například v Polné, v Sázavě, v Rovném, ve Žďáře nebo v Radňovicích. Ve Svratce se pak mladý Pleva vyučil knihařem a o něco později vystudoval učitelský ústav v Čáslavi, aby následně učil v řadě škol. Dětská kniha Malý Bobeš, která Plevu proslavila, vyšla v roce 1931. Spisovatel zemřel v roce 1985 v Brně, je pohřben na novoměstském evangelickém hřbitově. Jeho rodný dům ve Svratce je označen pamětní deskou.