Žďár nad Sázavou, zdar nad sazavou, aktuality, mariánský sloup
Rainbow page separator

Mariánský sloup díky dárci ponese i název Žďáru

Čtvrtek, 13. Červen 2013

Žďár nad Sázavou / Rovněž název města Žďáru nad Sázavou ponese ve své základně pískovcový znovuobnovený barokní mariánský sloup, jenž bude instalován na Staroměstském náměstí v Praze. A to díky daru ve výši třiceti tisíc korun, které žďárské radnici věnoval obyvatel Petr Růžička. „Občané sami posílat dary nemohou, jenom sídla, takže byla navržena forma účelového daru městu. Přijetí těchto finančních prostředků, které pak město věnuje na obnovení pražského mariánského sloupu, ještě musejí schválit zastupitelé,“ uvedla žďárská starostka Dagmar Zvěřinová.

Navrácení kopie mariánského sloupu, který byl zbořen po vyhlášení nezávislosti Československa v roce 1918, odsouhlasili pražští radní v březnu. Společnost pro obnovu mariánského sloupu poté začala oslovovat města, ve kterých stojí sloupy inspirované tím pražským, se žádostí o podporu. Náklady na obnovení památky by měly činit kolem tří milionů korun, s jejím osazením je počítáno v příštím roce.

Věřící ze žďárské farnosti svatého Prokopa již dříve věnovali a zaslali na přípravu obnovy mariánského sloupu sto tisíc korun, které pocházely z veřejné sbírky.