Rainbow page separator

Metry sněhu nebo suchá zima? Technické služby se chystají na zimní údržbu

Středa, 11. listopadu 2020

V nově založených žďárských Technických službách pod hlavičkou SATTu máme v těchto dnech (stejně jako v jiných) napilno. Po péči o zeleň a letní údržbu komunikací přebírají Technické i starost o komunikace v zimě.

Úklid silnic a chodníků ve městě určuje Plán zimní údržby komunikací, závazný dokument zveřejněný na webu města i na www.satt.cz. Město je podle něj stejně jako v minulých letech rozděleno do zón podle priority. Práci celého týmu zimní údržby řídí v případě kalamit i za normální situace dispečer.

Dispečerovi pomůžou v práci moderní technologie. Veškerá technika včetně externích dodavatelů bude vybavená GPS, díky které dispečer vidí v mapové aplikaci v reálném čase, kde je který řidič s konkrétní technikou a také jestli právě prohrnuje, sype apod. Stejně tak se může zpětně podívat, která komunikace je už ošetřena a která ještě ne. Podle toho může aktuálně řídit průběh prací. Komunikaci mezi dispečerem a pracovníky v terénu usnadní vysílačky, které zajistí nejen komunikaci dispečera a konkrétního řidiče, ale uslyší se i řidiči mezi sebou. Všichni tak budou mít přehled o celkové situaci.

Technické budou letos na vytipovaných místech zkoušet ošetření tzv. solankou. Jde o směs vody a soli, která ušetří náklady, šetrná je ale hlavně pro životní prostředí, povrchy vozidel nebo třeba kůži zimních bot. Na ošetření stejné plochy padne v solance čtvrtinové množství soli oproti klasickému posypu. Ve srovnání se suchou solí má i větší účinnost v nízkých teplotách. Pokud se tento typ ošetření osvědčí, rozšíří se jeho používání i na další plochy ve městě.

Aktuální informace k zimní údržbě se dozvíte na Facebooku SATT nebo našem webu. S vašimi podněty se můžete obrátit pomocí sms na číslo 773 776 915.

Čeká nás první zima pod značkou Technických a začátky nebývají lehké. Nevíme, jestli bude mírná zima, budeme se brodit závějemi nebo klouzat na ledovkách. Uděláme všechno, co je v našich silách (a třeba ještě víc), ale přesto vás Žďáráky prosíme o podporu a trpělivost při případných nedostatcích.

Jan Liška

Technické služby, SATT a. s.