Bystřice nad Pernštejnem, bystrice nad pernstejnem, aktuality, stanice, ovzduší
Rainbow page separator

Mobilní stanice budou měřit ovzduší pět let

Pátek, 16. Listopad 2012

Bystřice nad Pernštejnem / V Bystřici na Masarykově náměstí do 27. listopadu zastavila mobilní měřící stanice kvality ovzduší. Dlouhodobého projektu, který pro Kraj Vysočina provádí Zdravotní ústav se sídlem v Ostravě a společnost Envitech Moravia Praha, se na Vysočině účastní celkem čtyřiadvacet měst a obcí. „Jedná se o vytvoření, provozování a vyhodnocení dat informačního systému o kvalitě ovzduší v Kraji Vysočina, který bude veřejnosti poskytovat aktuální informace o stavu ovzduší prostřednictvím on-line dat ve veřejně přístupném informačním systému,“ vyjádřil se vedoucí odboru životního prostředí v Bystřici nad Pernštejnem František Klimeš. Mobilní měřicí stanice je umístěna ve spodní části Masarykova náměstí, kde je poměrně hustá doprava, nedaleko stojí zástavba rodinných domků, ve kterých lidé topí tuhými palivy, což koresponduje se skutečností, že největším znečišťovatelem už díky přísným normám nejsou továrny, ale doprava a lokální topeniště.

Samotné měření bude ve městech a obcích probíhat pět let pomocí tři mobilních stanic. Ve vybraných lokalitách se budou vždy osm týdnů rovnoměrně rozložených v kalendářním roce měřit hodnoty nejvýznamnějších znečišťujících látek, jako jsou například prašné částice, v některých případech i aldehydy a dioxiny. Současně budou monitorovány i meteorologické prvky – směr a rychlost větru, teplota, tlak a vlhkost vzduchu. Krajský projekt mimo jiné pomůže podrobněji zmapovat škodlivý vliv lokálních topenišť, což dosavadní měřicí síť Českého hydrometeorologického ústavu neumožňuje. Veřejnost výsledky jednotlivých měření najde na www.ovzdusivysociny.cz.

Kromě Bystřice nad Pernštejnem se ze žďárského okresu dlouhodobého měření ovzduší účastní Žďár nad Sázavou, Nové Město na Moravě, Velké Meziříčí, Velká Bíteš a obec Rozsochy na Bystřicku.