Rainbow page separator

Modelkám, které prošly vážnou nemocí, mohou lidé nechat vzkaz

Úterý, 25. února 2020

Nové Město na Moravě / Vernisáž výstavy Tváří v tvář se uskuteční v pondělí 2. března v 15 hodin v přízemí chirurgického pavilonu novoměstské nemocnice. „Fotograf a autor výstavy Vladimír Kožíšek na dvanácti velkoformátových fotografiích představuje dvanáct žen, které prodělaly rakovinu prsu a nebojí se o svém příběhu mluvit. Dvanáct portrétů, dvanáct příběhů, jedna diagnóza. Jednou z žen, které se staly modelkami, je Táňa Bejblová z Lékařské knihovny novoměstské nemocnice,“ uvedla mluvčí nemocnice Tamara Pecková.
Koncepce výstavy vznikla na základě autorovy vlastní zkušenosti. „Byl jsem nemocný v roce 2015. Byla to rakovina krku s metastázami a opětovnou recidivou, takže žádná procházka. O nemoci jsem potřeboval komunikovat, hledal jsem různé cesty, jak se k ní postavit. Dost často jsem se setkával s problémem, že i velmi blízcí známí a kamarádi se stranili komunikace se mnou, měli strach, nevěděli, jak se se mnou mají bavit. Hrozně mi to vadilo,“ přiblížil plzeňský fotograf Vladimír Kožíšek.
A právě sdílení zkušeností byl podle fotografa nejdůležitější podnět, aby výstava Tváří v tvář vznikla. „Od začátku jsem měl jasnou představu velkoformátových portrétů žen, které prodělaly nebo prodělávají rakovinu prsu. Chtěl bych umožnit divákovi, aby mohl překročit komfortní zónu a opravdu zblízka pohlédnout do tváře těchto žen. Na to by si většina normálně netroufla,“ doplnil plzeňský fotograf Vladimír Kožíšek.
Součástí každého portrétu je deník, z něhož se návštěvníci výstavy dozví další rovinu příběhu ženy z fotografie. Do deníku mohou navíc modelkám napsat vzkaz a s některými z nich se při vernisáži setkat osobně.