Žďár nad Sázavou, Nové město na Moravě, aktualiy
Rainbow page separator

Most opraví v říjnu, pak se na něj vrátí socha

Sobota, 21. Září 2013

Nové Město na Moravě

Olešná / Zrenovovaná historická socha svatého Jana Nepomuckého z roku 1863 se na most na silnici I/19 v místní části Nového Města na Moravě Olešná vrátí po jeho opravě. Tu nyní provádí Ředitelství silnic a dálnic ČR – do poloviny října platí v místě částečná uzavírka a provoz je kyvadlově řízen semafory. Důvodem opravy jsou následky lednové nehody nákladního automobilu, při které byl poškozen most i poničena pískovcová socha světce, která se po nárazu rozlomila a spadla do potoka. „Socha už je opravena, jakmile bude most dokončen, instalujeme ji zpět,“ uvedl novoměstský starosta Michal Šmarda. 
Za renovaci pískovcového světce Novoměstští zaplatili více než dvě stě tisíc korun, náhradu škody budou uplatňovat z pojistky řidiče, který dílo při autonehodě poškodil.
Na opačné straně přemostění stojí ještě jedna socha, a to svatého Josefa, která tam byla instalována v roce 1868. Historický kamenný most z roku 1861 je jedním ze dvou v okrese Žďár nad Sázavou, které jsou osazeny sochami. Druhý je u žďárského zámku.