Rainbow page separator

Muzeum nové generace připravilo prohlídky také pro nevidomé

Pondělí, 7. srpna 2017

Žďár nad Sázavou / Také pro nevidomé návštěvníky nabízí nově prohlídky Muzeum nové generace ve žďárském zámku. „Návštěvníky čeká několik zastavení, a to jak v Muzeu nové generace, tak po celém areálu zámku. Díky trojrozměrnému modelu zjistí, jak vypadá Zelená hora, vyzkouší si akustiku v bazilice Nanebevzetí panny Marie a svatého Mikuláše, poznají její barokní kovanou mříž z roku 1666 a dozví se, jaký znak měla stará pálená dlažba v pivovaru,“ popsala Martina Schutová ze žďárského zámku. Cena prohlídky pro nevidomého a jeho průvodce je 50 korun na osobu.
První prohlídku tohoto typu v červenci absolvovali lidé z nadačního fondu Mathilda, který podporuje osoby s těžkým zrakovým postižením. Ti ve Žďáře nacvičovali také pohyb v běžném provozu po městě s vodicími psy. „To, že je možnost si osahat třeba model kláštera a spoustu dalších věcí, to naši klienti velmi ocenili. Stejně tak to, že se dozvěděli něco nového o historii,“ sdělila Blanka Stará z nadačního fondu Mathilda.
Na prohlídku muzea i areálu zámku smí rovněž psi, a to nejenom vodicí, kteří doprovázejí slepé osoby. „Psi u nás mohou jít kamkoliv s výjimkou baziliky,“ potvrdila marketingová ředitelka zámku Lucie Herberová.