Žďársko, zdarsko, aktuality, myslivci, zvěř
Rainbow page separator

Myslivci se připravují na sčítání zvěře

Středa, 16. Leden 2013

Žďársko / V únoru a březnu se v souladu se zákonnou normou na Žďársku uskuteční sčítání zvěře.Podle jednatele Okresního mysliveckého spolku ve Žďáře nad Sázavou Oldřicha Sedláře na Žďársku bývá nejvíce srnčí zvěře, obvykle mezi šesti až osmi tisíci kusy. Sčítání na Žďársku, stejně jako po celé Vysočině, se uskuteční ve dnech 9. února a 9. března.

Zvěř se sčítá přímým pozorováním v kombinaci s počtem stop, je ovšem třeba proces opakovat kvůli ověření přesnosti zjištěných údajů. Zvířata totiž migrují, a proto je nutné je sčítat v jeden den, aby nebyla započítána ve více honitbách zároveň.

V zimě zvěř v lesích vykazuje častější úhyn, proto se její početní stavy zjišťují po zimě. Výsledky napoví, jak zvířata přežila mrazy, od čehož se pak odvíjí i dobré hospodaření v jednotlivých honitbách.

Kromě srnčí zvěře se podle stop zjišťuje i početní stav černé a jelení zvěře, posledně jmenované však ve žďárském okrese příliš není.

Divoká prasata se sčítají v lokalitách, kde je jejich chov uložen, což jsou větší honitby, které mají alespoň tisíc hektarů lesa. Těch je ovšem na Žďársku jenom několik.