Rainbow page separator

Na akci Rozhodni se sám se o závislostech mluvilo otevřeně

Pátek, 7. září 2018

Jedenáctý ročník preventivní akce Rozhodni se sám přinesl veřejnosti mnoho informací o závislostech. Akci doprovodil bohatý program, který zabavil více než tři stovky dětí, mládeže i dospělých. Záštitu nad akcí držel výtvarník a hudebník Jonáš Ledecký, který potěšil své fanoušky nejen podpisy a rozhovorem, ale třeba i knihami s komiksy. Pohodu zajistila dobrá káva a občerstvení z prodejny zdravé výživy Top Vital.

Hlavním tématem letošního ročníku byly závislosti, které z mnoha úhlů pohledu veřejnosti představila Adiktologická ambulance Kolping, Kontaktní a poradenské centrum Spektrum a také Centrum primární prevence Spektrum. „Lidé se nás nejčastěji ptali na problémy s alkoholem, které mají oni sami nebo jejich blízcí a na možnost odvykání kouření. Odpovídali jsme i na dotazy rodičů, jak poznat, jestli jsou děti závislé na mobilu nebo tabletu,“ přibližuje terapeutka ambulance Kateřina Koktavá.

Služby Adiktologické ambulance, která sídlí v budově Spektra na Žižkově ulici ve Žďáru nad Sázavou, jsou bezplatně a diskrétně poskytovány všem, kdo se potýkají s jakoukoli formou závislosti. Před návštěvou ambulance je nutné se předem objednat na kontaktech uvedených na webu ambulance.

Až do 17 hodin mohli návštěvníci využít pestrý doprovodný program v režii Rodinného centra Srdíčko a dalších organizací.

„Děti si užily skákací hrad a výrobu placek. Já jsem se dozvěděla, co mám dělat, když najdu použitou injekční stříkačku,“ řekla paní Jitka, která akci navštívila se třemi dětmi.

Rozhodni se sám každoročně připravuje Centrum primární prevence Spektrum, Kontaktní a poradenské centrum Spektrum a Rodinné centrum Srdíčko. Zřizovatelem všech těchto zařízení je Kolpingovo dílo České republiky.

Za podporu a spolupráci děkujeme Městu Žďár nad Sázavou, Kraji Vysočina, firmě VHS Bohemia, prodejně TOP-VITAL, Autocentr Hudec, Wstec automation, Efko – karton, SATT, Pekařství Řečice, E.ON, Hit Rádiu Vysočina, Žďárský průvodce a dále, RC Titáni, dobrovolnickému centru Kambala a Výchovnému ústavu Žďár nad Sázavou.