Rainbow page separator

Na Betlémské světlo si můžete počkat v sobotu o půl osmé

Středa, 17. Prosinec 2014

Betlémské světlo

Žďár nad Sázavou / V sobotu 20. prosince v 7.31 hodin dorazí rychlíkem z Brna do Žďáru Betlémské světlo. Jako tradičně ho od brněnských skautů, kteří jej vlakem povezou, na nástupišti převezmou žďárští skauti a plamínek v lampičkách přenesou do kostela svatého Prokopa a do baziliky Nanebevzetí Panny Marie.

Odtud si pak Betlémské světlo mohou lidé až do Štědrého dne odnášet domů, případně si bude možné připálit svoji svíčku také v některých institucích či prodejnách. V sobotu by světlo mělo hořet i v divadle v rámci 17. ročníku předvánoční akce Ostrov pohody.
K rannímu vlaku tradičně přicházejí nejen skauti, ale i lidé z okolních obcí, aby si do nich přivezli světlo zapálené v jeskyni v Betlémě. Plamínek se často uchovává na farách, v obecních úřadech, v klubovnách skautů či u dobrovolníků a šíří se dále.

Plamen zažehnutý v místě narození Ježíše Krista se každoročně letecky přesouvá do Vídně, poté je rakouskými skauty předán čekajícím skautským delegacím z celé Evropy. Do České republiky se letos Betlémské světlo se skauty dostalo v sobotu 13. prosince, o den později byl plamínek předán do brněnské katedrály na Petrově. Z Brna se v sobotu rozjede vlaky po celé republice.

Tradice rozvážení Betlémského světla vznikla v roce 1986 v Rakousku. U nás se zvyk začal šířit v roce 1989, první Betlémské světlo přivezli do tehdejšího Československa čeští exiloví skauti z Rakouska.