Rainbow page separator

Na Šlakhamru budou v sobotu péct koláče

Pátek, 1. Srpen 2014

Koláče

Hamry nad Sázavou / Hamerský Šlakhamr bude v sobotu 2. srpna v rámci další akce pro veřejnost, kterou pořádá Technické muzeum v Brně od 10 do 17 hodin, příchozím představen trochu jinak. Nikoliv především z pohledu hamernické výroby, která se váže k nejstarší historii lokality, ale s ohledem na minulost Šlakhamru coby mlýna na obilí. Hamernická výroba totiž na konci 17. století ustala a poslední hamerník skončil jako obecní chudý. Vodní náhon hamerského hamru byl pak druhotně využit a v bezprostředním sousedství chátrajícího objektu hamru byl postaven obilní mlýn.
V rámci doprovodného programu se děti dozví, jaká je cesta obilí od zrna na poli až po voňavé koláče. Opět na ně čekají soutěžní stanoviště se spoustou zábavy a poučení, kde jim případně mohou pomoci i jejich rodiče či prarodiče.
Ti, pro které je hamerský Šlakhamr spojen především s kovářskou činností, nemusí litovat. Ani sobotní prázdninová akce se neobejde bez oblíbených ukázek kovářů, kteří předvedou kování na vodou poháněném bucharu i na ručních kovadlinách.