Rainbow page separator

Na urgentním příjmu čekají lidé ve frontě na vytažení klíštěte

Čtvrtek, 26. Červenec 2018

Nové Město na Moravě / Desítky lidí měsíčně dorazí na urgentní příjem novoměstské nemocnice s přisátým klíštětem. „V sezoně jsou to dva pacienti denně, o víkendu víc. Maximum je sedm případů za jeden den. Máme dokonce zkušenost, kdy si jeden pán zaplatil devadesátikorunový pohotovostní poplatek a v čekárně na vytažení klíštěte čekal několik hodin, protože lékaři museli řešit závažnější případy,“ potvrdila mluvčí nemocnice Tamara Pecková.
Klíště si zvládne vytáhnout každý sám, pokud parazit není v nepřístupném místě a kolem není nikdo, kdo by s tím postiženému pomohl. „Lidé se zřejmě bojí komplikací v případě, že klíště přetrhnou, ale to nemusí, protože ze samotných kusadel přenos infekce nehrozí. Ránu je potřeba opakovaně vydesinfikovat, aby nedošlo k zanícení, tělo se jich potom samo zbaví,“ upozornila mluvčí.
Před odstraněním je podle lékařů třeba klíště zakápnout desinfekcí. Olejové přípravky a masti nejsou vhodné, jelikož zvyšují riziko přenosu možné infekce. Klíště se nemá vytáčet, ale viklat s ním do stran, nejlépe za použití pinzety nebo jiných pomůcek k tomu určených. Jde to i holou rukou, ovšem za předpokladu, že člověk nemá na prstech čerstvé oděrky. Po odstranění klíštěte je nutné ranku opět desinfikovat.
Pravděpodobnost přenosu nemocí z infikovaného parazita stoupá s délkou přisátí, takže je nutné jeho včasné odstranění. „Drobné zduření a zarudnutí místa neznamená onemocnění infekční chorobou. Zvětšující se zarudnutí, typicky s centrálním vyblednutím již může být příznakem a je potřeba vyhledat lékaře. První příznaky obou nejzávažnějších nemocí jsou očekávatelné nejdříve 2 až 3 týdny po přisátí klíštěte a mohou se zpočátku projevit jako chřipkové onemocnění. Tento interval je také nejkratším časem do vytvoření protilátek, které je možné stanovit v krvi. Dřívější odběr nemá smysl, může být falešně negativní,“ dodala Tamara Pecková.