Rainbow page separator

Na Zelené hoře se budou pást ovce, záměr podpoří dotace

Neděle, 19. Duben 2020

Žďár nad Sázavou / Pravidelnou krajskou finanční podporu i v letošním roce obdrží žďárská památka zapsaná na seznamu UNESCO – poutní kostel svatého Jana Nepomuckého na Zelené hoře. Na tři význačné vysočinské památky Kraj Vysočina vynaloží celkem půldruhého milionu korun, přičemž města peníze obvykle využívají k propagaci nebo opravám daných unikátních památek.
Žďár nad Sázavou v souvislosti s poskytnutím půlmilionové dotace chystá úpravy okolí Zelené hory – k revitalizaci plochy bude využita pastva ovcí a dosev poloparazitických rostlin. V plánu je rovněž propagace kostela formou videí a dalších materiálů.
Kraj Vysočina má na svém území tři památky zapsané na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO, což je nejvíce ze všech krajů v republice. Jako první bylo v roce 1992 zapsáno historické jádro Telče, v roce 1994 na seznamu přibyl žďárský poutní kostel svatého Jana Nepomuckého na Zelené hoře. Před sedmnácti lety seznam památek rozšířila třebíčská bazilika svatého Prokopa a židovská čtvrť, přičemž nedávno byl tamní areál UNESCO rozšířen i o třebíčský zámek.