Žďár nad Sázavou, zdar nad sazavou, aktuality, Zelená hora, dokumentární cyklus
Rainbow page separator

Na Zelené hoře vzniká část dokumentárního cyklu

Úterý, 24. Květen 2011

Zelená hora

Žďár nad Sázavou/ Televizní pořad s názvem Rodinné zlato tento týden vzniká v poutním kostele svatého Jana Nepomuckého na Zelené hoře ve Žďáře nad Sázavou. Unikátní památka nacházející se na kopci nad městem se tak stane součástí celkem třináctidílného pořadu. Prioritou tohoto projektu je prezentace a propagace památek ze Seznamu světového dědictví UNESCO na území České republiky, jejich zviditelnění a také připomenutí široké veřejnosti existenci těchto jedinečných národních památek a kulturních klenotů Česka. Filmový štáb by měl v okresním městě setrvat zřejmě až do středy 25. května, je ale možné, že některé záběry se budou kvůli počasí dotáčet ještě v průběhu letošního léta.

Televizní cyklus, kterým diváky bude provázet populární český herec Miroslav Táborský, by se měl na televizní obrazovky dostat pravděpodobně v jarních měsících následujícího roku 2012. Vysílat jej bude Česká televize, která je hlavním koprodukčním partnerem. Není ale prozatím jasné, zda pořad poběží na programu ČT1, nebo ČT2.

Kromě poutního kostela svatého Jana Nepomuckého na Zelené hoře se mohou diváci těšit i na představení židovské čtvrti a baziliky svatého Prokopa v Třebíči, vily Tugendhat v Brně, sloupu Nejsvětější Trojice v Olomouci, zámeckého areálu v Litomyšli, zámku a zahrad v Kroměříži, vesnice Holašovice, areálu v Lednici, dále Kutné hory, Telče, Českého Krumlova a Prahy. Každému místu by měl být věnován jeden přibližně půlhodinový díl, pouze Praze připadnou díly dva, a to kvůli velkému množství památek na jejím území.