Rainbow page separator

Návrh úpravy části Žďáru soutěží o cenu pro nejlepší projekt

Pátek, 1. července 2022

Žďár nad Sázavou / O titul urbanistický projekt roku 2022 soutěží návrh revitalizace městské části Žďáru od východní strany náměstí Republiky po ulice Neumannova a Novoměstská, který pochází ze studia MS Plan. Studie, která žďárskou radnici vyšla na 700 tisíc korun, vznikla v průběhu loňského roku. Vzhledem k tomu, že ve hře je i udělení ceny veřejnosti, studii komplexního vzhledu dotčeného území je možné podpořit prostřednictvím odkazu na https://1url.cz/BrWrM.
Ačkoliv samotná realizace celého zpracovaného záměru je běh na dlouhou trať, první část, která se týká přípravy projektu pro rekonstrukci pravé strany náměstí u obchodních domů, přijde na řadu ještě v letošním roce. Další pak bude projekt na revitalizaci prostranství u občerstvení Vesna a hřbitovního kostela či atria za obchodními domy na náměstí. Z urbanistického záměru má být ve smyslu přípravy jednotlivých projektů postupně vybíráno na základě aktuální situace, potřeb veřejnosti i rozpočtových možností města, případně získání příslibu dotační podpory.
Centrální část náměstí Republiky byla v předchozích letech zrekonstruována ve dvou etapách. První v roce 2014 zahrnula předláždění středu Žďáru a kromě nové kašny byl v horní části náměstí umístěn nový mobiliář, zeleň, osvětlení či časová osa v dlažbě. Obnovy se dočkaly i základy středověké studny na parkovišti, jež byla objevena při archeologickém průzkumu. Druhá etapa obnovy se týkala spodní části náměstí a byla dokončena v roce 2016. Obsáhla nový povrch, opěrnou zeď, zeleň a mobiliář.