Rainbow page separator

Navrhovatel Evropského stromu 2020 soutěží v krajské anketě

Sobota, 6. března 2021

Bystřicko / Do krajské ankety Skutek roku 2020 nominovaly obce sdružené v Mikroregionu Bystřicko Milana Peňáze, který předloni nominoval do ankety Strom roku Chudobínskou borovici, jež se pak stala také Evropským stromem roku 2020. V evropské soutěži se jí podařilo zvítězit s celkem 47 226 hlasy svých příznivců. Na druhém místě skončil se ziskem 28 060 hlasů jinan z chorvatského Daruvaru, třetí příčku obsadil topol z Ruska, jemuž lidé poslali 27 411 hlasů.
Hlasy pro borovici měly současně význam i pro krajinu v okolí přehrady, kde solitérní dřevina, která už stovky let odolává povětrnostním vlivům i lidské činnosti, roste na skalnatém výběžku vyčnívajícím nad hladinu nad zatopenou obcí Chudobín. V souvislosti s evropským hlasováním vznikl závazek mikroregionu, že za každý hlas pro borovici bude vysazen strom – loni jich bylo zaevidováno osmnáct tisíc, přičemž další větší výsadby v okolí Víru musely být kvůli epidemiologické situaci zatím zrušeny.
Milan Peňáz se celoživotně věnuje přírodovědeckým aktivitám, ve volném čase i historii zatopené obce Chudobín, kde ve válečných letech vyrůstal. Stal se rovněž spoluautorem a editorem publikace Chudobín – historie zaniklé obce, která loni vyšla již podruhé. Hlasovat je možné prostřednictvím webu www.kr-vysocina.cz/pocinroku.asp do konce března. Milan Peňáz byl do dvanáctého ročníku krajské ankety nominován v oblasti životní prostředí a zemědělství. Cílem projektu je nalézt nejlepší kulturní počiny, příkladní aktivity v oblasti památkové péče a dobrovolné skutky a projekty vedoucí k rozvoji regionu.