Rainbow page separator

Nejlepší mladí včelaři jsou ze Žďárska, prokázala soutěž

Neděle, 5. května 2019

Žďársko / Nejlepší mladí včelaři na Vysočině jsou ze Žďárska. Jednoznačně to vyplynulo z výsledků oblastní soutěže Zlatá včela, kde si při testu znalostí a sérii poznávacích disciplín poměřilo síly 67 dětí z osmi regionálních včelařských kroužků. V kategorii starších žáků se nejlepším včelařem stal Lukáš Štempl z Nového Města na Moravě a mezi nejmladšími včelaři zvítězil Michal Šafr z Jimramova. První tři ocenění starší žáci, z nichž dva jsou ze žďárského okresu, budou kraj reprezentovat v celostátním kole soutěže.

Vysočinské kolo soutěže Zlatá včela zahrnulo třicítku testových otázek, poznávání včelařsky významných rostlin, určování částí těla včely pohledem do mikroskopu, pojmenování pomůcek potřebných k práci včelaře včetně vysvětlení, jak a k čemu se používají, i prověření zažité včelařské praxe.  „Možnost poměřit své znalosti v soutěžích se stejně starými vrstevníky je pro děti motivující. Při dalším setkání zástupců včelařských organizací z Vysočiny budu na dospělé včelaře apelovat, aby děti v účasti na Zlaté včele více podporovali, a budou mě zajímat také důvody, které limitují jednotlivé organizace při účasti v této tradiční soutěži. Naším společným cílem by mělo být dostat do soutěže co nejvíce mladých,“ vyjádřil se náměstek hejtmana Kraje Vysočina a také včelař Martin Kukla.

Kraj letos podpořil vysočinské včelařské spolky finančním darem v celkové výši 406 tisíc korun, který mimo jiné slouží k podpoře výchovy a vzdělávání mladých členů, a dále je zarezervována částka do výše dvou milionů na preventivní vyšetření moru včelího plodu.