Rainbow page separator

Nelegálních migrantů přijíždějících po dálnici stále přibývá

Středa, 13. října 2021

Vysočina / Pěšky po dálnici ve směru na Prahu se vydali dva syrští migranti poté, co vylezli ze svého úkrytu v nápravě návěsu kamionu, který ve středu 6. října navečer zastavil na dálničním odpočívadle na 137. kilometru dálnice D1. O chvíli později byli cizinci mířící za lepším životem v Německu zadrženi vysočinskými policisty.
Prvotním šetřením vyšlo najevo, že oba muži, kteří neměli žádný cestovní doklad a ani oprávnění k pobytu na našem území, jsou bratři. Policistům se podařilo objevit i turecký tahač s návěsem, kde Syřané ukrytí cestovali. Jeho řidič byl na cestě už šest dní a jel z Turecka přes Bulharsko, Rumunsko, Maďarsko a Slovensko do České republiky, odkud pak směřoval do Německa. Jednomu z nelegálních migrantů bylo následně vydáno rozhodnutí, že do 5. listopadu musí opustit území států Evropské unie, a poté byl propuštěn. V souvislosti s druhým mužem policisté zjistili, že o mezinárodní ochranu požádal v Rumunsku.
„S cizincem bude zahájeno takzvané Dublinské řízení, v rámci kterého bude nabídnut k navrácení zpět do této země. Do té doby bude umístěn v Zařízení pro zajištěné cizince ve Vyšních Lhotách,“ upřesnil vedoucí odboru cizinecké policie Krajského ředitelství policie Kraje Vysočina Oldřich Chaloupka.
Další dva nelegální migranti bez dokladů, pocházející pravděpodobně z Alžírska, byli objeveni o tři dny později ve Starém Pelhřimově. Ti měli u Pelhřimova vypadnout ze svého úkrytu v podvozku kamionu, který přijel z Maďarska. Když zjistili, že jsou v České republice, nikoliv v Rakousku, kam měli namířeno, vydali se tam pěšky. Daleko však nedošli, v příkopu u silnice na ně narazili policisté. Zatímco je s nimi vedeno správní řízení o jejich vyhoštění, pobývají rovněž ve Vyšních Lhotách.