Rainbow page separator

Nemocnice zahájí směnný provoz, lékaři chtějí vyšší platy

Pátek, 23. Prosinec 2016

Kurz první pomoci - Nemocnice Nové Město na Moravě

Nové Město na Moravě / Od počátku ledna začne v novoměstské nemocnici směnný provoz. Důvodem jsou podle vyjádření nemocnice vysoké platové požadavky lékařů, jedná se asi o dvě třetiny lékařů. „S ohledem na snahu nemocnice zachovat akutní lékařskou péči bylo rozhodnuto, že od 1. ledna bude nemocnice poskytovat sice plnou akutní péči, ale k určitému omezení dojde v provozu ambulancí a plánovaných výkonů,“ informovala ředitelka nemocnice Věra Palečková. „Přestože všichni zaměstnanci nemocnice dostanou od ledna přidáno deset procent do tarifních platů, část lékařů vypověděla dohody o pracovní činnosti a požaduje pro sebe další navýšení platů, které by znamenalo dalších 25 milionů korun z rozpočtu nemocnice,“ dodal mluvčí nemocnice Roman Kratochvíl.

V následujících týdnech tak zřejmě dojde k odkládání plánovaných operací, případně k omezení provozu některých ambulancí. Lékaři, kteří vypověděli dohody, budou pracovat jen osm hodin denně a nebudou už sloužit přesčasy. Pacienti, kterých se změny provozu nemocnice dotknou, mají být předem informováni. „Velmi nás tato situace mrzí a překvapila nás. Nemocnice Nové Město na Moravě ji musí paradoxně řešit v době, kdy nejen lékaři dostávají nejvyšší navýšení základu platů za poslední roky. V případě neakceptace požadavků ze strany nemocnice sami navrhli, aby nemocnice připravila směnný provoz. Ostatní zdravotnický personál s navrhovaným desetiprocentním navýšením souhlasí,“ uvedl náměstek hejtmana Kraje Vysočina Vladimír Novotný s tím, že finanční požadavky lékařů jsou pro nemocnici i kraj jako provozovatele zařízení nereálné.

Nespokojení lékaři upozorňují, že navrhovaná výše odměn je nedostatečná vzhledem k tomu, že jsou přetěžováni odpracovanými přesčasy, přičemž je obcházen zákoník práce. „Lékaři Nemocnice Nové Město na Moravě upozorňují na plíživě postupující personální devastaci této nemocnice a na přetíženost pracujících lékařů a jejich zhoršující se pracovní podmínky, což vše ve svých konečných důsledcích ohrožuje zdraví a bezpečnost pacientů i zdraví samotných lékařů,“ uvádějí mimo jiné lékaři ve svém prohlášení.