Nové Město na Moravě, nove mesto na morave, aktuality, nemocnice, Oskar
Rainbow page separator

Nemocnice získala energetického Oskara

Pátek, 2. Listopad 2012

oskar_energy_nemocnice-nm_foto-achiv-nemocnice-nmnmNové Město na Moravě / Do finále v rámci České republiky se probojovala novoměstská nemocnice s projektem hospodaření s energií v soutěži E.ON Energy Globe Award ČR 2012.Zvítězila v kategorii Oheň a získala sošku „Energetického Oskara“.

Osm let trvající projekt nastartoval energetický audit, který poukázal na to, že v oblasti hospodaření s energií se v nemocnici ušetřit dá. „Ve spolupráci nemocnice se společností AB Facility byly proto navrženy a provedeny zásadní změny v oblasti vytápění, vzduchotechniky, přípravy teplé užitkové vody a spotřeby elektrické energie metodou EPC – financování  z dosažených úspor,“ uvedl technický náměstek Nemocnice v Novém Městě na Moravě Vladimír Zelený. Díky jednotnému energetickému systému měření a regulace je nyní možné provoz důležitých technologií dálkově monitorovat a ovládat. Tím dochází jak k významným ekonomickým úsporám, tak i ke snížení negativních dopadů na okolní životní prostředí.

Mezi inovace v hospodaření s energiemi použité v nemocnici patří například nízkoemisní teplovodní a parní kotle, zrekonstruovaný tlakově oddělený systém rozvodů tepla, rekuperátory na vzduchotechnických zařízeních, solární termické kolektorů pro ohřev užitkové vody a vody v bazénu, anebo oddělené systémy pitné a užitkové vody pro využití odpadní vody z bazénu ke splachování toalet. K řízení technologií a analýzy technických dat se využívá speciální dispečerský systém.

Ocenění E.ON Energy Globe Award ČR je jedno z nejuznávanějších v oblasti životního prostředí a je rovněž součástí celosvětové soutěže Energy Globe World Award. Cena vyznamenává energeticky úsporné a společnosti prospěšné projekty, které výrazně šetří energii, přírodu, využívají obnovitelné zdroje a celkově přispívají k ochraně životního prostředí. Pro nemocnici je podle náměstka Vladimíra Zeleného získání prestižního ocenění velice významné, ale zároveň i zavazující do příštích let v oblasti dalšího zvyšování energetických úspor a ochrany životního prostředí.