cukrovka, nemocnice
Rainbow page separator

Nemocných cukrovkou v okrese přibývá

Čtvrtek, 23. října 2014

Nemocnice Nové Město na Moravě

Nové Město na Moravě / Až stovka lidí ročně přibude v diabetologické ambulanci novoměstské nemocnice. Nyní se tam léčí na 2400 diabetiků, převážně s diabetem 2. typu.
Aby cukr mohl vstoupit do buňky, je zapotřebí inzulín. Jeho produkce stoupá po jídle, klesá při fyzické námaze. U pacientů s diabetem jsou tyto pochody narušeny. Buď inzulín chybí (diabetes 1. typu), anebo jsou buňky vůči němu resistentní (diabetes 2. typu). Pomoc představují inzulínová analoga, buď krátkodobá, anebo dlouhodobá. „Dlouhodobě působící analoga jsou schopna udržet po 24 hodin stabilní hladinu inzulínu. Cílem podávání inzulínových analog je napodobit funkci zdravé slinivky, která zhruba polovinu denní dávky inzulínu produkuje před jídly a druhou polovinu rozloží na 24 hodin. Podání analog snižuje riziko nízké hladiny krevního cukru – hypoglykémie,“ uvedla Klára Snášelová, lékařka diabetologické ambulance novoměstské nemocnice.
Dlouhodobě vysoká hladina krevního cukru ohrožuje pacienta diabetickými komplikacemi, jako je třeba ztráta zraku, selhání ledvin, ale i mrtvice či infarkt. „Léčba diabetika je chůze po tenkém ledě – na jedné straně vysoká glykémie s rizikem komplikací, na druhé straně nízká hladina glykémie. Ta je pro pacienty nepříjemný zážitek a může je ohrozit i na životě. Inzulínová analoga jsou však vyvinuta tak, aby riziko hypoglykémií bylo minimální,“ dodala Snášelová.

Foto: www.dajc-naturephoto.com