Žďársko, zdarsko, aktuality, krmítka, ptáci
Rainbow page separator

Nevhodnou potravou v krmítku lze ptákům spíš ublížit

Sobota, 1. Leden 2011

Žďársko/ V zimním období má nedostatek přirozené potravy nejenom lesní zvěř, ale také ptáci, kteří proto častěji než obvykle míří k lidským obydlím. Ti lidé, kteří se rozhodli pomoci jim přikrmováním, by ale měli pečlivě volit potraviny, které do krmítek umisťují. Pokud totiž budou ptákům „podstrojovat“ nevhodné pochutiny, mohou jim přivodit žaludeční potíže nebo dokonce smrt.
Z potravin, které konzumují i lidé, je možné ptákům nabídnout například ovesné či pšeničné vločky, nastrouhanou housku či jiné pečivo, nesmí však být slané, maso nakrájené na kousky, strouhanou mrkev, tvaroh, vnitřní sádlo nebo třeba lůj, který vyhledávají obzvláště sýkorky. Ptactvo rádo přijímá i jakákoliv semena od slunečnice, prosa, konopí, maku až po lněné semínko nebo řepku. Velice vhodná jsou rozdrcená jádra vlašských a lískových ořechů. Ti milovníci přírody, kteří si na vytvoření vlastní „ptačí směsi“ netroufají, mohou zamířit do specializovaných obchodů, kde lze zakoupit již namíchané směsi pro krmení ptáků. U všech výše uvedených surovin ale platí, že by měly být kvalitní a nezkažené.
A co naopak do krmítek rozhodně nepatří? Ptáci se nesmějí nikdy krmit slanými, kořeněnými a uzenými výrobky ani přepáleným lojem. Podávat by se jim neměly ani těstoviny – výjimku v tomto případě tvoří pouze vodní ptáci, tedy například kachny, labutě, lysky nebo rackové.