Rainbow page separator

Nižší náklady za odpady má zajistit zabezpečený sběrný dvůr

Sobota, 12. března 2022

Svratka / Na 700 korun za osobu, což je o stokorunu více než loni, se ve Svratce vyšplhal poplatek za svoz a zpracování komunálního odpadu. Za uplynulý rok činily náklady za tyto služby 1,6 milionu korun, přičemž město doplácelo více než 360 tisíc korun.
Někteří obyvatelé loni projevili nespokojenost se zrušením rizikových sběrných hnízd – šlo o ta, která byla dlouhodobě plněna netříděným komunálním odpadem. „Stav sběrného dvora se ale velmi zlepšil. Lépe třídíme a je tam mnohem větší pořádek. Nezvaní hosté už na dvůr nemají přístup. Zdá se, že vložené investice do jeho rekonstrukce a modernizace se budou postupně vracet,“ konstatoval svratecký starosta František Mládek.
Obyvatelé Svratky se loni dočkali změny systému sběrného dvora, kdy se prostor s kontejnery před samotným dvorem uzavřel posuvnou elektrickou bránou, kterou místní lidé mohou ovládat přiděleným čipem. Důvodem byla skutečnost, že nezabezpečený dvůr zejména v nočních hodinách často navštěvovali „přespolní“, kteří tam potajmu odkládali všechno, čeho se potřebovali zbavit. Svratečtí starousedlíci, a to zejména starší či nemocní lidé, mají navíc možnost zatelefonovat do úřadu a domluvit si při odvozu odpadu pomoc.