Rainbow page separator

Nová vyhláška o odpadech začne platit v polovině července

Pondělí, 11. Červenec 2016

Odpad, komunální služby

Žďár nad Sázavou / Aktualizovaná vyhláška o stanovení systému shromažďování, sběru, přepravy, třídění, využívání a odstraňování komunálních odpadů a nakládání se stavebním odpadem na území města začne od poloviny července platit ve Žďáře. Důvodem novelizace zastaralé normy bylo třídění biologicky rozložitelných komunálních odpadů, jež bylo ve Žďáře zahájeno v roce 2010. V bezplatné výpůjčce obyvatel je nyní 1014 biopopelnic o objemu 240 litrů rozmístěných u rodinných domů, dalších 131 nádob jsou speciální kontejnery s objemem 1100 litrů v blízkosti bytových domů.

Nebezpečný komunální, nadměrný či jiný odpad, který se netřídí do speciálních nádob, je možné odkládat ve sběrném dvoře v Jihlavské ulici, případně se dají využít jiné možnosti, které vyhláška vymezuje. Provoz sběrného dvora radnici stojí zhruba osm set tisíc korun ročně.
Nevytříděný komunální odpad je ukládán na skládce v Ronově nad Sázavou. V roce 201O tam bylo odvezeno 4742 tun odpadu za 4,2 milionu korun, o pět let později pak 3609 tun za 3,4 milionu.
Od příštího roku chystá žďárská radnice také změnu výše poplatku za komunální odpad.