Bystřicko, bystricko, aktuality, vyhláška, přehrada
Rainbow page separator

Nová vyhláška o pásmech na přehradě režim neuvolnila

Sobota, 13. července 2013

virska-prehrada-300x224Bystřicko / Proti vyhlášce, která stanovuje nová pásma vodohospodářské ochrany u přehrady ve Víru, se chtějí bránit zástupci obcí v jejím okolí. Nové nařízení podle jejich názoru přísný režim nejenom neuvolnilo, o což obce dlouhodobě usilují, ale naopak ho ještě zpřísnilo.

Vyhláška sice konečně zlegalizovala pohyb turistů po pravobřežní komunikaci, která jim takto slouží už deset let, ale aby lidé mohli sejít až k vodě a osvěžit se, zapovídá. Takže žádné lodičky, koupání či omezená forma rybolovu, jak si zástupci obcí přáli. Navíc přibudou zábrany na dalších cestách v blízkosti přehrady, například u Veselí, od Hlubokého, Karasína či Vítochova.

„Nikdy jsme na přehradě nechtěli žádnou masovou turistiku. Ale aby člověk ani nemohl sejít k vodě a opláchnout si ruce, to je přehnané. Největším znečišťovatelem vody v přehradě jsou její přítoky, například Bílý potok,“ uvedl bystřický starosta Karel Pačiska.

Snaha o částečné uvolnění režimu v okolí přehrady trvá řadu let, do druhé poloviny 80. let se v nádrži lidé koupat mohli.