Rainbow page separator

Nové zvony se ze Zelené hory naplno rozezní o srpnové pouti

Středa, 3. srpna 2016

Nové zvony se ze Zelené hory naplno rozezní o srpnové pouti

Žďár nad Sázavou / Zvony se po tři čtvrtě století vrátily do kostela svatého Jana Nepomuckého, památky UNESCO. Svoji oficiální premiéru budou mít 14. srpna, kdy se bude na Zelené hoře konat pouť Nanebevzetí Panny Marie. Už o letošní svatojánské pouti zvonům požehnal brněnský biskup Vojtěch Cikrle, zavěšování se zdrželo kvůli potížím se statikou.
Zvony nesou jména českých a moravských patronů – svatý Cyril a Metoděj, svatý Vojtěch a svatá Zdislava a jsou dílem firmy Manoušek, stejně jako byly ty předchozí. Ty byly zrekvírovány za druhé světové války. Pořízení nových zvonů vyšlo farnost zhruba na 350 tisíc korun. Kromě soukromých dárců na ně přispěli rovněž kněží z brněnské diecéze, žďárská radnice a firma Žďas.
V areálu kostela svatého Jana Nepomuckého původně bývalo pět zvonů, ale po požáru v roce 1784 a provizorní opravě objektu mohly být instalovány jenom tři. Zvony ze Zelené hory byly zrekvírovány už za první světové války, další tři pak byly odlity v roce 1926, aby o patnáct let později dopadly stejně.

Foto: Jakub Freiwald