Rainbow page separator

Novoměstská nemocnice od září zavádí jednodenní chirurgii

Středa, 30. srpna 2023

 Nové Město na Moravě / Operaci křečových žil bude od září možné v novoměstské nemocnici absolvovat v režimu jednodenní operativy. Znamená to, že pacient přijde do nemocnice až v den zákroku a pokud se neobjeví žádné pooperační komplikace, tak do 24 hodin po zákroku odejde domů. „Od září spouštíme operace křečových žil v režimu jednodenní chirurgie. Pro pacienta to znamená, že odejde z nemocnice do čtyřiadvaceti hodin,“ potvrdil primář chirurgického oddělení Jiří Toman. 

Krátký pobyt v nemocničním zařízení a rychlejší návrat do domácího prostředí – to jsou hlavní přednosti jednodenní chirurgie. Pacienti přijdou ráno v den operace a s sebou si přinesou výsledky předoperačního vyšetření a osobní věci pro krátkodobý pobyt. „Musí přijít nalačno. Po přijetí na oddělení bude následovat anesteziologické konzilium a poté samotná operace. Jednu noc pak pacient stráví na oddělení a druhý den bude propuštěn do domácího ošetření,“ popsal primář s tím, že v případě komplikací by pacient musel být hospitalizovaný déle.

Jednodenní chirurgie se bude zatím vztahovat na operace křečových žil, kterých se v nemocnici provádí asi 250 ročně, časem by se mohlo jednat i o operace kýly. „Zvažujeme to. Ne vždy jsou ale po tomto zákroku pacienti v takové kondici, že by mohli jít hned druhý den domů. Přesto zvažujeme zařadit i tyto operace do režimu jednodenní chirurgie,“ dodal primář.