Rainbow page separator

Novoměstská radnice plánuje některé budovy vytápět pomocí LPG

Neděle, 18. září 2022

Nové Město na Moravě / Způsob úspory na energiích, jejichž ceny v poslední době mnohonásobně překonaly běžný standard, řešila novoměstská radnice společně s řediteli příspěvkových organizací města. „Bohužel nikdo z nás zatím netuší, jak to s cenami energií dopadne, a tak musíme počítat se všemi možnými scénáři,“ uvedl novoměstský starosta Michal Šmarda.
Podle jeho slov je již nyní jasné, že ani město se ve stávající komplikované situaci šetření nevyhne. „Máme například také vytipované objekty, které by místo zemního plynu bylo možné vytápět LPG. Jde o objekt domu s pečovatelskou službou, mateřské školy ve Žďárské ulici a komunitního domu seniorů,“ upřesnil starosta.
Domy a byty, které jsou vytápěny Novoměstskou plynárenskou, mají být v nadcházející topné sezoně v případě potřeby dočasně vytápěny namísto zemního plynu alternativním palivem v podobě oleje. Všichni, které dodavatel teplem zásobuje, což je na pět desítek bytových, ale i asi třicet rodinných domů plus budovy města, by tak měli přestát topnou sezonu bez dalších drastických cenových skoků, a to i kdyby došlo k výpadkům smluvních dodávek plynu. Snahou je udržet cenu za teplo na 1100 korunách za GJ jako dosud. Alternativní palivo v podobě oleje, který bude po úpravě technologie novoměstská teplárna spalovat, nevytváří vyšší emise než při spalování plynu, navíc bude možné využívat vytápění oběma palivy v závislosti na jejich dostupnosti a aktuálnímu vývoji cen.