Rainbow page separator

Novoměstský zámek se dočká opravy průčelí

Sobota, 9. Duben 2016

Horácká galerie Nové Město na Moravě

Nové Město na Moravě / Průčelí novoměstského zámku, kde sídlí Horácká galerie, čekají restaurátorské změny. Kraj zažádal Nové Město o zařazení plánované obnovy budovy do programu regenerace městských památkových rezervací a městských památkových zón na rok 2016.
„Pokud se městu podaří získat dotaci od Ministerstva kultury ČR, kraj jako vlastník budovy bude mít k dispozici 200 tisíc korun od státu a ze svého rozpočtu doplatí přes 187 tisíc korun,“ uvedla radní Kraje Vysočina pro oblast kultury, památkové péče a cestovního ruchu Marie Kružíková s tím, že restaurátor má práce podle plánu zvládnout v termínu od letošního května do konce srpna.
Budova bývalého zámku je od roku 1964 využívaná jako galerie a od roku 2001 je coby Horácká galerie příspěvkovou organizací Kraje Vysočina. Restaurátoři se zaměří na atiku hlavního průčelí zámku včetně její výzdoby, tedy kartuše s erbem a dekorativními vázami. „Celá atika je v havarijním stavu a vyžaduje akutní restaurátorský zásah. Je proto nejvyšší čas přistoupit ke konzervačnímu a stabilizačnímu procesu, který mimo jiné obnáší doplnění a rekonstrukci chybějících částí i plastické a barevné retuše,“ dodala Marie Kružíková.
Celkové náklady na obnovu průčelí vyjdou na necelých 390 tisíc korun.