Rainbow page separator

Novoměstští dárci věnují svoji krev bez nároku na odměnu

Středa, 17. června 2020

Nové Město na Moravě / Skoro pět tisícovek aktivních dárců krve eviduje ve svém registru novoměstská nemocnice. Ve srovnání s některými jinými zdravotnickými zařízeními se nemocnice může pyšnit skutečností, že všichni tamní dárci věnují svoji krev zdarma, bez nároku na finanční příspěvek. „Naši dárci jsou ve sto procentech bezpříspěvkoví, považují darování krve jako formu pomoci, kterou poskytují potřebným. Počty odběrů se pohybují od 3200 do 3500 za rok, jejich množství je závislé na spotřebě transfuzních přípravků,“ vyjádřila se mluvčí novoměstské nemocnice Tamara Pecková.
Nemocnice má dárců krve dostatek. „Máme tři odběrové dny, v případě zvýšené potřeby konkrétní krevní skupiny jsou dárci krve telefonicky zváni k mimořádnému odběru. Naši dárci jsou velmi disciplinovaní, takže s doplňováním zásob krve nemíváme větší problémy. Často se stává, že k nám chodí krev darovat členové rodiny v několika generacích. Pozitivní přístup u bezpříspěvkového dárce krve je třeba ocenit především u mladé generace,“ přiblížila vrchní laborantka oddělení klinických laboratoří a transfuzní služby Dana Vašková.
V souvislosti se Světovým dnem dárců krve, který připadl na 14. června, budou některé z dárkyň obdarovány náušnicemi vyrobenými v limitované edici. „Tyto šperky věnovaly pro dárkyně krve zakladatelky projektu Jsem královna. Na každý měsíc navrhnou jeden model náušnic, a ten pak zájemkyním posílají domů. Na měsíc červen si vybraly téma dárcovství krve. Náušnice jsou ve tvaru kapky krve, vyrobené na 3D tiskárně a zabalené v krabičce, v níž je vložen ještě dopis s věnováním,“ doplnila Tamara Pecková s tím, že při předávání náušnic novoměstskému transfuznímu oddělení zakladatelky projektu Jsem královna zároveň darovaly svoji krev.