Nové Město na Moravě, nove mesto na morave, aktuality, CT, záření, nemocnice, software
Rainbow page separator

Nový software sníží dávku záření při CT vyšetření

Čtvrtek, 28. Únor 2013

nemocnice-ctNové Město na Moravě / Až o 70 procent nižší může být u některých vyšetření dávka ionizujícího záření, které pacient podstupuje při CT vyšetření, a to prostřednictvím nového software, který začali používat v novoměstské nemocnici. „Program snižuje dávku v závislosti na typu vyšetření o 10 až 70 procent,“ sdělil primář radiologie Aleš Bílek.

Vyšetřením na tomografu projde v nemocnici na šest tisíc pacientů ročně. Při snižování používané dávky záření při CT vyšetřeních automaticky dochází ke zvýšení šumu v CT obraze a snímky se stávají hůře hodnotitelnými. Pomocí nového programu je ale možné šum omezit a zároveň pořídit kvalitní snímek. Výsledkem je zátěž organismu pacienta podstatně nižší dávkou záření, aniž by byla snížena kvalita zobrazení.

Podle primáře Bílka je velmi obtížné posoudit, nakolik je toto záření nebezpečné. „Smrtelné riziko jednoho CT vyšetření je velmi malé. Je zhruba stejně vysoké, jako riziko dvou let života v domě bez radonových opatření v našem kraji, jako riziko jedné celkové narkózy a zhruba stejné, jako je riziko vzniklé po vykouření dvou balíčků cigaret,“ vysvětlil primář Aleš Bílek. „CT vyšetření ale přináší často naprosto zásadní zdravotnické informace, které jsou nepostradatelné pro správnou léčbu pacienta. Narkóza umožňuje pacientovi provést nezbytnou operaci. A je na každém z nás zvážit, zda vykouření dvou balíčků cigaret má pro nás ekvivalentní přínos,“ doplnil primář.

Novoměstská radiologie je první oddělení v Kraji Vysočina, které tento nový software instalovaný do počítačového tomografu používá. Program za 170 tisíc korun byl kompletně zaplacen z finančního daru žďárské firmy Compas automatizace.