Žďársko, zdarsko, aktuality, protest, dotace
Rainbow page separator

Obce na Žďársku se připojily k protestu

Čtvrtek, 11. Duben 2013

Žďársko / Modré cedule s přeškrtnutými hráběmi a textem Máme nárok na evropské peníze! se ve středu objevily i v některých obcích žďárského okresu. Ty se připojily ke Druhé zlínské výzvě a vyjadřují tak nesouhlas s nerovnoměrným rozdělováním evropských peněz a nakládáním s nimi. Jednou ze zainteresovaných obcí jsou například Radňovice. Podle tamního starosty Františka Dvořáka nechají ceduli na označníku začátku a konce obce viset co nejdéle.

Vesnice si stěžují na ztížený přístup k dotacím, navíc právě pro menší sídla je to často jediný způsob, jak si při napjatých rozpočtech pomoci k realizaci nákladnějších, ale nezbytných projektů. Administrativa jejich zpracování je ale stále složitější a rozsáhlejší a malé obce jsou tlačeny k tomu, aby si za tímto účelem najímaly poradenské firmy.

K protestu se připojili například také v Křižánkách. „Stačil by zhodnotit záměr projektu, nejsou nutné stohy formulářů a potvrzení,“ říká starosta Křižánek Jan Sedláček.

Symbol přeškrtnutých hrábí znamená, že dělení poskytnutých evropských peněz nemá být „hrabáním pod sebe“. O dalším programovém období na roky 2014 – 2020, kdy jde o zhruba pět set miliard, bude vláda rozhodovat na přelomu května a června.