Rainbow page separator

Obnova stezky kolem Konventského rybníka se chýlí ke konci

Sobota, 30. října 2021

Žďár nad Sázavou / Do konce příštího měsíce má být dokončena generální rekonstrukce naučné stezky vedoucí kolem Konventského rybníka. „Konventská stezka má být hotová do konce listopadu,“ potvrdil mluvčí žďárské radnice Matěj Papáček.
Revitalizace desetiletí staré naučné stezky, jejíž značná část vede podmáčeným terénem po povalových chodnících, začala na jaře. Původní dřevěné prvky z roku 2011 byly postupně demontovány a nahrazovány novými, a to včetně úpravy okolního terénu, přičemž v některých místech došlo i k obnově základů naučné stezky.
Frekventovaná trasa, původně bezbariérová, byla v posledních letech ve špatném stavu, na čemž se podepsal i náročný podmáčený terén. Loni v červnu ji radnice po přívalovém dešti, jenž zcela poškodil statiku některých dřevěných chodníčků, nechala z bezpečnostních důvodů uzavřít. Již několik let předtím však byla na 2,6 kilometru dlouhé trase průběžně zajišťována výměna dosloužilých prken v povalových chodnících a částí zábradlí u lávky přes Stržský potok a vyhlídkových mol. Obnovená bezbariérová stezka má být vzhledem k použitému materiálu v podobě modřínových a dubových chodníčků namísto původního smrku odolnější vůči povětrnostním vlivům. To má podpořit i jiná technika při pokládce dřevěných chodníčků.