Rainbow page separator

Obyvatel Žďáru ubývá, za dvacet let o více než dva tisíce

Středa, 27. Listopad 2013

Žďár nad Sázavou

Žďár nad Sázavou / Více než čtyřiadvacet tisíc obyvatel bydlelo před dvaceti lety ve Žďáře. Nyní má ve městě trvalé bydliště necelých dvaadvacet tisíc lidí.
„V našem případě se nedá mluvit o výrazném poklesu porodnosti, ale spíš o skutečnosti posledních let, kdy se lidé stěhují za prací do velkých měst, anebo si pořizují bydlení v nedalekých vesnicích, kde je koupě domu s pozemkem dostupnější,“ uvedla žďárská starostka Dagmar Zvěřinová s tím, že odlivem trvalých obyvatel přichází Žďár o několikamilionové daňové příjmy ročně, které by mohly přispět k jeho dalšímu rozvoji. Za službami, kulturou, nákupy, do zaměstnání, na úřady i k lékařům lidé, kteří se ze Žďáru přestěhovali do blízkých vesnic, jezdí stejně do města, protože v místě jejich trvalého bydliště nejsou k dispozici.
„Dalším problémem jsou startovací byty pro mladé. Když tady neseženou dostupné bydlení, tak, i když by našli možnost pracovního uplatnění, zůstanou po škole raději ve velkých městech, kde je větší výběr práce i bydlení,“ dodala starostka.