Rainbow page separator

Od ledna budou ve Žďáře omezeny linky městské hromadné dopravy

Neděle, 20. Prosinec 2020

Žďár nad Sázavou / O 770 kilometrů týdně méně od Nového roku najedou autobusy žďárské městské hromadné dopravy (MHD). Jde o dvanáctiprocentní snížení ujetých kilometrů a důvodem jsou dopady koronavirové krize. Ta jednak bude mít nepříznivý vliv na příjmy města, navíc při stávající epidemiologické situaci výrazně poklesl počet cestujících, kteří autobusy MHD využívají. „Pro příští rok je predikován pokles na jízdném o dvacet procent. Stáli jsme proto před rozhodnutím, zda zvýšit cenu jízdného, zpoplatnit cestování seniorům, anebo optimalizovat linky MHD podle toho, jak jsou využívány,“ vyjádřila se žďárská místostarostka Romana Bělohlávková.

Změny se nejvíce dotknou linek 4 a 6, kde jde o omezení celkem sedmnácti spojů, a pak linek MHD čísel 1, 5, 7 a 8, kde dojde k omezení pěti spojů. „Optimalizace linek MHD by měla alespoň částečně pokrýt předpokládané ztráty, aby stačilo 9,5 milionu korun, které na provoz MHD ročně vynakládáme,“ doplnila místostarostka.

Žďárskou MHD zajišťuje přepravní společnost ZDAR, jejíž autobusy po městě ročně najedou na 340 tisíc kilometrů. Letos místo 9,5 milionu korun radnice na provoz přispívala o milion korun více, tedy 10,5 milionu, což bylo spojeno s úhradou předešlých nedoplatků. Nová desetiletá smlouva města s dopravcem začala platit od letošního ledna.