Žďársko, zdarsko, aktuality, voda, zdražení
Rainbow page separator

Od ledna na Žďársku podraží voda

Středa, 5. Prosinec 2012

Žďársko / O celkem 6,70 koruny na kubíku od nového roku podraží vodné a stočné v obcích, které jsou zásobovány vodou prostřednictvím Svazu vodovodů a kanalizací (SVAK) Žďársko,respektive Vodárenskou akciovou společností ve Žďáře nad Sázavou. Rozhodlo o tom předsednictvo Svazu vodovodů a kanalizací Žďársko na základě analýzy, kterou vodárenská společnost vypracovala.

Kubík vody tak po sečtení vodného (49 Kč/m3) i stočného (35,40 Kč/m3) nově vyjde na 84,40 korun, zatímco v letošním roce stojí kubický metr vody 77,70 korun (vodné 45 Kč/m3 + stočné 32,70 Kč/m3).

Hlavními důvody zdražení má být meziroční nárůst DPH ze 14 na 15 procent a rovněž smlouvy SVAK Žďársko týkající se dodržení podmínek takzvaného finančního modelu. Ten predikuje vývoj ceny pro vodné a stočné a vývoj nájemného na základě finančních potřeb pro zajištění obnovy majetku vodovodů a kanalizací, které se vztahují k poskytování evropských dotací. Cena za vodné a stočné na rok 2013 tak respektuje podmínky pro příjem dotací z EU a zajišťuje možnost využití této podpory ve prospěch rekonstrukcí a novostaveb vodovodů a kanalizací – například pro rekonstrukci úpravny vody u přehrady v Mostištích, která je jedním z hlavních zdrojů pitné vody pro žďárský region. „K dalším vlivům s dopadem na cenu vodného a stočného je trvale se zvyšující cena surové vody a nárůsty cen energií, a to zvláště z pohledu poplatků za obnovitelné zdroje elektrické energie,“ uvedl Karel Fuchs, ředitel žďárské divize Vodárenské akciové společnosti.