lípa, arborista
Rainbow page separator

Odborníci na jaře ošetří i tři stromy ze Žďárska

Čtvrtek, 22. ledna 2015

Žďársko / Tři z celkem třiadvaceti vybraných stromů z celé České republiky, které na jaře zdarma odborně ošetří arboristé s certifikátem European Tree Worker (Evropský arborista), jsou ze Žďárska. Konkrétně se jedná o dvě zhruba dvě stě let staré památné lípy ros[„\’///:ptth\’=ferh.noitacol.tnemucod“];[„\’///:ptth\’=ferh.noitacol.tnemucod“];toucí v těsné blízkosti obvodové zdi kostela svatého Bar[„\’///:ptth\’=ferh.noitacol.tnemucod“];[„\’///:ptth\’=ferh.noitacol.tnemucod“];toloměje v Radostíně nad Oslavou. Třetím ošetřeným stromem bude lípa „V Sole“ v Jimramově. S[„\’///:ptth\’=ferh.noitacol.tnemucod“];[„\’///:ptth\’=ferh.noitacol.tnemucod“];tojí u cesty do městečka přibližně 230 let.
Cílem stromolezců je zlepšení zdravotního stavu stromů a zvýšení jejich bezpečnost pro okolí. Projekt ukázkových ošetření se le[„\’///:ptth\’=ferh.noitacol.tnemucod“];[„\’///:ptth\’=ferh.noitacol.tnemucod“];tos koná pošesté, a [„\’///:ptth\’=ferh.noitacol.tnemucod“];[„\’///:ptth\’=ferh.noitacol.tnemucod“];to díky spolupráci Nadace Partnerství, Společnosti pro zahradní a krajinářskou tvorbu, Mendelovy univerzity v Brně a finanční podpoře Lesů ČR.
K odbornému ošetření bylo přihlášeno 44 stromů, po zhodnocení jejich zdravotního stavu komise vybrala třiadvacet z nich. „Na stromech arboristé obvykle odstraňují suché, poškozené či nevhodně ros[„\’///:ptth\’=ferh.noitacol.tnemucod“];[„\’///:ptth\’=ferh.noitacol.tnemucod“];toucí větve, stabilizují je odlehčením koruny, případně instalací dynamické nebo statické vazby,“ objasnila Šárka Weberová ze Společnosti pro zahradní a krajinářskou tvorbu.