Rainbow page separator

Ohlédnutí za Výstavou Vysočiny 2016

Pondělí, 31. Říjen 2016

Bohdalov / První říjnový víkend již tradičně přivítal v Bohdalově návštěvníky Výstavy Vysočiny. K vidění zde bylo na tři tisíce zvířat různých druhů (králíci, drůbež, holubi, ovce, kozy, exotické ptactvo, terarijní i akvarijní zvířata aj.), z nichž řada byla prodejná.Výstava Vysočiny 2016

Návštěvníci měli také možnost prohlédnout si a nakoupit různé farmářské a řemeslné produkty v padesáti různých stáncích. Připraven byl také bohatý doprovodný program pro děti i dospělé. Kromě odborných přednášek byla k vidění ukázka pasení ovcí a ukázka výcviku služebních psů. Po celou dobu výstavy probíhaly také závody v králičím hopu a terapie se zvířátky.

Na farmářských trzích pak byla možnost vidět ukázky výroby některých výrobků, dozvědět se více o cestě k medu nebo zapojit se do dětské dílničky.

Výstava Vysočiny 2016Pro děti byl na výstavě k dispozici také skákací hrad. Počasí pořadatelům docela přálo a tak možnosti strávit poslední pěkný podzimní víkend někde venku, využilo na pět tisíc návštěvníků. A věříme, že nejenom oni, ale i vystavovatelé byli zde spokojeni a rádi se zde opět za rok setkají.

Výstava má však svůj velmi bohatý program už v pátek. To zde probíhá posuzování drobného zvířectva, při kterém letos pomáhaly nejenom děti z místní základní školy, ale i studenti Mendelovy univerzity a středních zemědělských škol v Bystřici nad Perštejnem a v Humpolci. Zároveň nabídky prohlédnout si zdarma tuto výstavu využilo více jak patnáct školských zařízení.Výstava Vysočiny 2016

Připraveno pro ně bylo na dvě desítky stanovišť, kde se něco nového o chovu zvířat mohly dozvědět a vystavená zvířata si nejenom prohlédnout, ale i řadu z nich pohladit, či pochovat. Mezi ty nejzajímavější čistě vzdělávací stanoviště patřila ukázka rozdílů ve velikosti, tvaru i zbarvení vajíček od jednotlivých druhů, ale i plemen drůbeže. Dále pak poznávačka krmiva a soutěže a kvízy o domácích zvířatech. Jednotlivá zvířátka byla všechna v obložení a i ty větší, hospodářská, se ráda nechala pohladit.

Výstava Vysočiny 2016S velkým zaujetím děti sledovaly ukázky králičího hopu, pasení ovcí s ovčáckým psem nebo výcvik poslušnosti, agility a dalších dovedností pejsků. I když vůbec největší radost měly z možnosti si pejsky učesat nebo pohladit si králíčka, holuba, či drůbež. Kromě příjemných zážitků si děti odnesly domů omalovánky se zvířátky a některé našly i pírka z drůbeže. A k tématu zemědělství a chovu zvířat se mohou vrátit i v dalších dnech, protože jednotlivá školní zařízení si odnesla výukové pracovní sešity a další materiály z projektu Zemědělství žije. Další materiály si mohou také stáhnout z internetu nebo si zdarma pozvat na besedu s dětmi odborníky z tohoto týmu.

Výstava Vysočiny 2016Jedním ze stanovišť byla i nástěnka, na kterou bylo možno napsat, či nakreslit které zvířátko se jim na výstavě nejvíce líbilo. Největší pochvalou pro všechny pořadatele, byl lísteček s textem, že se jim líbil přístup personálu. Bohdalov je dlouhodobě celorepublikově znám prací s mládeží. Zřejmě i díky tomu patří místní chovatelská organizace k organizacím s nejnižším věkovým průměrem v republice a také je sama schopna pořádat výstavy svým rozsahem srovnatelné s národními výstavami, které jsou jinde připravované profesionálními týmy.

vystava-vysociny_2016_mb_img_3880A i při přípravě těchto výstav mají mladí své nezastupitelné místo. Není proto ani překvapením, že mladým chovatelům z okresu Žďár nad Sázavou se letos na celostátním kole Olympiády mladých chovatelů podařil zlatý hattrick, když potřetí za sebou vyhráli soutěž okresů, ziskem pěti prvních míst v jednotlivých soutěžních kategoriích. Chovatelský kroužek ale nevychovává jenom zapálené drobnochovatele, ale také zemědělské odborníky.

Výstava Vysočiny 2016Většina ze současných zootechniků místního Agrasu Bohdalov získávala svoje první chovatelské zkušenosti u drobnochovatelů, stejně jako i další tři zemědělští inženýři odsud. Tradici práce s mládeží založil v Bohdalově před více jak padesáti lety tehdejší ředitel základní školy, sám velký chovatel. Zřejmě ani ve snu ho tehdy nenapadlo, jak velký vliv pro místní základní organizaci, zemědělský podnik, ale i celou obec a její okolí to bude mít. Nezbývá nám než si přát, aby měl co nejvíce podobných pokračovatelů, nejenom v chovatelství, ale i v dalších oborech lidské činnosti.
členové ZO ČSCH Bohdalov