Rainbow page separator

Okolí dominanty s vyhlídkou do okolí čeká postupná obnova

Pondělí, 22. března 2021

Bystřice nad Pernštejnem / Lepší dostupnost vyhlídky nad městem od tří kamenných křížů na kopci Hora hodlá obyvatelům i turistům zajistit bystřická radnice. A to v podobě stezky, na kterou je v rozpočtu vyčleněno 2,7 milionu korun. Půjde o turistický chodník od výletiště a kolem lomu až na vrchol Hory včetně lesního hřiště pro děti a mobiliáře. Cílem záměru je dlouhodobá snaha vedení města o oživení lokality.
Lépe zpřístupněné odpočinkové místo s výhledem na část Bystřice a její okolí, jako je například rozhledna v Karasíně, rozhledna v Horním lese nad Rovečným nebo zřícenina hradu Zubštejn nad nedalekými Pivonicemi, souvisí i s obnovou tří křížů na vrcholu kopce. Takzvaná Šibenná hora bývala před staletími městským popravištěm a tehdy bývala zcela odlesněná, aby byla těla oběšenců pro výstrahu zdaleka vidět. K zalesnění kopce došlo až v roce 1853.
Před více než desetiletím měla bystřická radnice s Horou jiné plány – v lokalitě byla naplánována výstavba hvězdárny a naučné stezky. O toho záměru však bylo z důvodu značné finanční náročnosti upuštěno a realizace se nakonec nedočkala ani později zvažovaná naučná stezka útrpného práva.