Žďár nad Sázavou, oslavy, Unesco
Rainbow page separator

Oslavy na Zelené hoře se uskuteční v září

Sobota, 8. Březen 2014

Zelená hora

Žďár nad Sázavou / Oslavy dvacátého výročí zapsání kostela svatého Jana Nepomuckého na seznam památek světového kulturního dědictví UNESCO připravují ve Žďáře nad Sázavou. Odehrát by se měly v termínu 5. – 7. září.
Slavnostní víkend zahrne kulturní program, jarmark a další akce, na které má mít podle zástupců žďárské radnice veřejnost vstup zdarma. Chybět nebude ani program duchovní, propojit jej s ostatním může například tradiční Klášterní noc. V plánu je i konference o památce a dalším díle stavitele Jana Blažeje Santiniho-Aichla či koncert.
Žďárská radnice na oslavy předběžně počítá s rozpočtem mezi 600 až 800 tisíci korunami, o 420 tisíc už požádala v rámci grantu Ministerstva kultury České republiky.
Do výročí má být zrekonstruována propojka od schodů na Zelenou horu ke hrázi Konventského rybníka a zajištěna přístupnost všech míst, kde se budou oslavy odehrávat. Podle žďárské radnice je proto nutné jednat s vlastníky všech dotčených objektů, především s majiteli zámku, ale i zástupci farnosti a případně i památkovým ústavem, protože není jasné, zda už bude kostel v září v majetku Biskupství brněnského, které o něj v rámci církevních restitucí požádalo. Žďárská radnice v souvislosti s oslavami uvažuje rovněž o změně termínu otevřených zámeckých zahrad či originálním poštovním razítku s motivem Zelené hory.

Foto: Letecké fotografie z RC mikrokopteru