Rainbow page separator

„Osmičkoví“ snoubenci v sobotu obsadí dvorek Horáckého muzea

Pátek, 17. Srpen 2018

Nové Město na Moravě / S možným omezením provozu musí v sobotu 18. června počítat návštěvníci Vírského mlýnku na nádvoří novoměstského Horáckého muzea, případně i strašidelného podzemí ve sklepení historického objektu. Zajímavé „osmičkové“ datum totiž láká snoubence k uzavření sňatku a Horácké muzeum je jedno z možných oddávacích míst.
„Kdo by se nechtěl vdávat a ženit v tak numericky vhodný den, jako je 18. 8. 2018? Na toto datum se na dvorek Horáckého muzea objednalo hned šest svateb mezi 11.30 a 15. hodinou. Někteří si to mohou ještě rozmyslet, každopádně prosíme návštěvníky o pochopení, pokud dojde k omezení přístupu k Vírskému mlýnku a do strašidelného podzemí,“ sdělila Alice Hradilová z Horáckého muzea v Novém Městě na Moravě.
Unikátní soubor vyřezávaných postaviček, které se pohybují pomocí systému táhel poháněných vodním kolem, je v sezoně spouštěn denně každou půlhodinu. Zařízení v minulém století postavil na potoce ve Víru na Bystřicku pro své děti Vincenc Navrátil. Původní mlýnek čítal jen několik dřevěných figurek, které rozpohybovala síla vodního proudu. Jejich počet byl autorem, seřizovačem tkalcovských stavů, v průběhu let rozšiřován, přibyla silnější pohonná jednotka i další postavy, takže nakonec jich bylo asi sedm desítek. Po smrti zhotovitele dědicové technickou památku věnovali Horáckému muzeu. Tam je uložena, přičemž na dvorku klape její přesná replika.