Rainbow page separator

Osmnáct dětí z netínské malotřídky si vysadí svůj strom

Pátek, 14. Srpen 2015

Lípa srdčitá

Netín / Osmnáct stromů bude na podzim zasazeno v Netíně. Obci se na výsadbu podařilo získat grant ve výši třicet tisíc korun Nadace Partnerství.
Sázet stromy letos chtělo 85 obcí, škol a neziskových organizací. Finanční příspěvek odborná komise udělila třinácti z nich, přičemž jedním je právě Netín s projektem nazvaným Mám doma strom.
Obec se rozhodla založit novou místní tradici, kdy každému dítěti z obce vysadí strom ve veřejném prostoru. Děti pak budou ve spolupráci s rodinou, školou a mysliveckým sdružením o stromy pečovat a sledovat jejich růst. Pro začátek obec vysadí alej kolem polní cesty k rybníku Vrkoč pro 18 žáčků místní jednotřídky. Stromy označí visačkou se jménem dítěte – patrona. „Lidé si stále více uvědomují, že jim v okolí chybí stromy, které tam původně rostly, ale byly z nějakého důvodu vykáceny. I stromy s poměrně řídkou korunou totiž dokáží v létě odrazit až 80 procent slunečního záření a poskytnout při procházce stín. A vzhledem k tomu, že odpaří až 400 litrů vody, ovlivňují příznivě i vzdušnou vlhkost a místní klima,“ informovala koordinátorka grantů z Nadace Partnerství Zuzana Šeptunová.
Nadace letos na podzimní výsadby přispěla částkou ve výši 417 tisíc korun. Granty v následujících měsících umožní vysadit dřeviny na celkem devatenácti místech republiky a do krajiny tak přibude 894 stromů. Mezi podpořenými projekty je kromě třinácti projektů i šest výsadeb, které finance získaly v internetovém hlasování Stromy místo letáků.