Žďár nad Sázavou, zdar nad sazavou, aktuality, pachové, ohradníky
Rainbow page separator

Pachových ohradníků bude na Žďársku více

Čtvrtek, 14. Duben 2011

Žďársko/ Na území žďárského okresu se tento rok zvýší počet úseků silnic, které jsou lemovány takzvanými pachovými ohradníky. Toto opatření má minimalizovat množství střetů motoristů s lesní zvěří přebíhající frekventované komunikace. Dřevěné kůly s pěnou, která je napuštěná speciálním chemickým roztokem odpuzujícím zvěř, se mají na Žďársku objevit například podél silnic v okolí Vatína, Velké Bíteše nebo Hamrů nad Sázavou.
Na celé Vysočině by měly pachové ohradníky olemovat celkem padesát kilometrů vybraných komunikací. Opatření finančně podpořil padesáti tisíci korun jak kraj Vysočina, tak i Nadace Generali. Ta poskytla peníze na tuto akci již loni, kdy vyhradila sto tisíc korun. Letos byl tento příspěvek dokonce navýšen, a to na sto padesát tisíc korun. „Pachové ohradníky nenahradí drátěný plot ani zeď a zvěř, pokud je štvána nebo jinak ohrožena, tuto zábranu překonává, ovšem s mnohem větší obezřetností, než je tomu u neošetřených úseků,“ upozorňuje Jiří Cívka, tiskový mluvčí pojišťovny Generali a dodává, že pachové ohradníky jsou jednoznačně považovány za nejefektivnější prostředek ke snižování počtu střetů aut se zvěří. Na úsecích silnic pokrytých pachovými ohradníky se v celoročním horizontu snížil počet srážek automobilů se srnci, divokými prasaty a dalšími zvířecími obyvateli lesů dokonce až o osmdesát procent.
K instalaci „chemických zátaras“ má dojít v nejbližších týdnech. „V první fázi dojde k obnovení účinnosti úseků z loňského roku. Na přelomu dubna a května pak myslivci osadí novými pachovými ohradníky další desítky kilometrů silnic v regionu,“ upřesnil radní kraje Vysočina pro oblast lesního hospodářství Josef Matějek. Na výběru úseků komunikací, které budou pachovými ohradníky zabezpečeny, spolupracují uživatelé honiteb s mysliveckými spolky.